Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 284 0

Bilgisayara Bakarken Omurganıza Dikkat Edin

dedim

Evinizde  yada işyerinde bilgisayar kullanırken ya  da mobil cihazlar başında süre  geçirenlerin  bazılarında omurga rahatsızları görünüyor.

Medicana International Ankara Hastanesi Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü, zararlarını düşünerek kendimizi teknolojiden soyutlaya bileceğimiz zamanları çoktan geride bıraktığımızı belirtirken, teknoloji çağının omurga sağlığımız üzerindeki etkisi hakkında şunları söylüyor:

“Omurgamız, kuyruk sokumu hariç 24 kemikten oluşan mükemmel bir yapı olup ayakta durmamız ve hareket etmemiz için de vazgeçilmezimiz… Ancak omurga kaynaklı ağrılar, oldukça yaygın görülen problemler arasında yer alıyor. Teknolojinin yaşamımıza yoğun biçimde girmesiyle bu ağrılarla çok daha fazla karşı karşıya kalıyoruz. Omurga sağlığımızın bozulmasıyla da günlük yaşam aktivitelerimiz kısıtlanıyor. Oysa bazı basit önlemler alarak omurga sağlığımızı korumamız mümkün.”

Peki nedir bu önlemler?

 

  • Haftada ortalama üç gün yapılan düzenli egzersiz ya da evde yapılan günlük bel-sırt-boyun egzersizleriyle omurga kaynaklı ağrı sıklığı ve şiddeti azaltılabilir.
  • Özellikle duruş bozukluklarıyla oluşan omurga kaynaklı ağrıların tedavisinde anti-inflamatuar ve kas gevşetici olarak adlandırılan ilaçlar etkindir.
  • Bunlara ek olarak bazı ergonomik önlemler de önem taşır.

Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü’nün işyerinde alınabilecek bu ergonomik önlemler konusunda önerileri ise şunlar:

  • Sürekli masa başında çalışıyorsanız en azından her saat başı kalkıp odanın içinde kısa yürüyüşler yapın, kollarınızı açıp duvara yaslanarak germe egzersizleri uygulayın.
  • Masaüstü bilgisayarınızın ekranını göz hizasında ayarlayın.
  • Kullandığınız koltuğun yüksekliğini, kalça ve dizlerinizin birbiriyle açısı 90 derece olacak şekilde düzenleyin. Böylece dik oturma sağlanır ve hem boyuna, hem de bele binen yük azaltılır.
  • Bel arkasına konacak bir yastıkla bel kavisinizi destekleyin.
  • Çalışırken telefonla çok konuşuyorsanız telefonu kulağınız ile omuzunuz arasına sıkıştırmak yerine kulaklık ile konuşmayı tercih edin. Aksi taktirde boyun ve omuz sorunlarına davetiye çıkarırsınız.
  • Evde laptop ya da tablet bilgisayarla çalışırken de cihazın açısını gözlerinize uygun ayarlayarak boyun omurlarına fazla yük binmesini önleyin. Ayrıca uzanarak ya da uygunsuz postürde bu cihazların kullanımı, omurgayı çevreleyen kasları zorlayarak ağrıya neden olabilir. O nedenle bu tip cihazların mümkünse masa başında dik oturarak kullanımı gerekmektedir.

Kaynak : pcnet.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir