Yazılım 238 0

Cyanogen Yolun Sonuna Geldi !

Yapılan son açıklamalara göre Cyanogen’in yürüttüğü tüm projeler durdurulacak. Kurucusunun devrilmesinden sonra işlerin iyi gitmediğini de belirtelim.

CyanogenMod kapatılıyor fakat kod kişisel gelişimini sürdürmek isteyenlere açık kaynaklı kalacak. Yani artık kullanıcılar otomatik olarak güncelleme alamayacaklar. Bunu ROM yükleme şeklinde yapmaları gerekiyor.

Nedir Bu CyanogenMod?

Cyanogenmod, esasında Android işletim sisteminde farklı telefonlar için geliştirilen ROMdenen yazılımlardır. Şöyle de denebilir ki; Android’in ikinci bir adı olsaydı CyanogenMod olurdu.

Neden Kapanıyor?

CyanogenMod, CEO‘unun devrilmesinin ve orijinal kurucusu Steve Kondik‘in takımdan kaybedilmesinden sonra, son zamanlarda bir sarsıntı daha gördü. Bu sarsıntı, her türlü tuhaf seçime yol açtı ve sonunda Cyanogen’in 31 Aralık 2016‘da hizmetlerini kapatacağını açıklandı.

Sürmekte olan Cyanogen’in bir parçası olarak, tüm hizmetler ve Cyanogen destekli yapılar, en geç 31/12/16 tarihinden itibaren durdurulacaktır. Açık kaynak projesi ve kaynak kodu, şahsen CyanogenMod kurmak isteyen herkes için geçerli olacak.

Artık Ne Olacak?

Bu topluluk için kötü bir haber olsa da, iyi haber şu ki, Cyanogen, Lineage denilen arkasında açık kaynaklı bir girişim bırakıyor. Bunu kullanarak, geliştiriciler en son CyanogenMod kodunu alabilecek ve isterlerse kişisel seviyede gelişmeye devam edecekler.

Eğer bir geliştiriciyseniz, buradan açık kaynaklara ulaşabilirsiniz. Cyanogen’in kapanması kötü oldu, ancak bu demek olmuyor ki; Cyanogen tamamen kalktı. Gelecek zamanlarda geliştiriciler sayesinde yeniden doğabilir.

Burak Karadenız {Burak Karadenız}

Koyu BEŞİKTAŞ'lı, teknolojiyi takip eden, spora düşkün, hem bilgisayar hemde konsol oyuncusu olan, video kurgusu yapmayı seven ve html yazılımı yapan Allah'ın bir kulu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir