Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 750 0

Dünkü Olaydan Sonra Steam Bugün Kullanmak Güvenli Mi?

rm

Dün akşam geç  saatlerde  Steam‘e erişim sorunu ve farklı profillerin görüntülenmesi gibi oluşan sorunlar  ile milyonlarca Steam hesabına sahip ve farklı farklı miktarlar ödemiş olan kullanıcılar tedirgin olmuştu.

Dünkü Steam sorunu bir hack saldırısı sonucunda bu durumun yaşandı diye söylentiler çıkmıştı. Anonymous ya da Ruslar tarafından yapıldığı düşünülen bu saldırı aslında resmi açıklamalara göre cache dosyalarında oluşan bir sorun sebebiyle profil bilgileri birbirine karışmıştı  ve kullanıcılara farklı farklı oyunlar ya da profillerin gözükmesi gibi sıkıntılar ortaya çıktı.

Ortalama olarak 1 saat süren sıkıntı Valve‘in yoğun çalışmaları sonucunda kısa sürede çözüldü ve sorunun herhangi bir hack durumu yani hiçbir saldırı sebebiyle olmadığı, Steam’in kendi sunucularında yaşanan anlık bir hata sebebiyle böyle bir durumun yaşandığı bildirildi. Yani Steam hesapları herhangi bir çalınma, bilgi sızması gibi sıkıntılar yaşamadı hatta Valve firmasına göre ihtimali bile yoktu.

öç

Valve yaptıgı açıklama ; 

“Steam sunucuları şu anda aktif r ve artık herhangi bir sorun veya tehlike yok.. Geçen gece bizim tarafımızdan yapılandırma değişikliği yaparken bir önbellek (cache) sorunu yaşadık. Bu nedenle kullanıcılar rastgele bir şekilde başka kullanıcılarımız için oluşturulmuş hesap sayfalarını görmeye başladılar. Bu sorun bir saatten daha kısa bir süre içinde çözüldü. Dün yaşanan olayların kapsamında yetkisiz kişiler sadece o hesapların sayfasını görebildiler. Bunun haricinde herhangi bir işlem yapılamadı. Dolayısıyla yaşanan olaylardan sonra kullanıcılarımızın ekstra bir şey yapmaları gerekmiyor.”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir