Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Computer virus.
İnternet 481 0

Dünya Tarihindeki En Etkili Virüsler

Computer virus.

10. Mariposa

Mariposa  botnet virüsüdür. 190 ülkede yaklaşık 12,7 milyon bilgisayara saldırdıgı  düşünülüyor. Ağı çökermeyi başaran polis yetkilileri, Mariposa’nın İspanya kaynaklı olduğunu belittiler. Virüsün amacı kullanıcıların kredi kartı numaralarını ve banka hesap bilgilerini ele geçirmek.

0

9. Klez

Klez virüsü, SirCam’ın elinde tuttuğu rekor tacını almayı başarmış ve o güne dek görülmüş en hızlı yayılan virüs ünvanını kazanmıştır. Klez virüsü, sabit diskteki dosyaları hedef alıyor ve tüm dosyaları bozuyor. Buna ek olarak Klezvirüsü, antivirüs programlarını devre dışı bırakmayı başarıyordur.

klez

 

 8.SQL Slammer

SQL Slammer web sunucularını hedefine alan bir virüstür.Bulaştığı sunucuların rastgele IP adreslerine paketler göndermesini sağlıyor ve yarattığı bu yapay internet trafiği ile sunucuları yavaşlatıyor.En çok etkilenen sunucular ise; Bank of America, Continental Havayolları ve Seattle kentininkiler oldu. Çok hızlı yayılan virüs sadece 10 dakika içinde 75 bin sunucu sistemini etikes almıştır.

ssd

7. Code Red

Code Red solucanı ününü ve adını, bulaştığı bilgisayarları hangi amaçla kullandığına borçlu. Code Red solucanı, bulaştığı bilgisayarları, Beyaz Saray web sitesine organize saldırı düzenlemek amacıyla kullanıyordu.

vi

6. Storm

 Storm solucanı 50 milyon kadar bilgisayara bulaşmıştı. Virüs, yayılmak için e-posta eklentilerini kullanıyor ve insanların eklentiyi açması için, örneğin 230 kişinin hayatını kaybettiği, Avrupa’yı vuran bir fırtınadan bahsediyordu. E-postanın gerçek olaylardan bahsedilen farklı versiyonları da bulunuyordu. 

Solucanın kullanım amacıysa yine kazanç sağlamak olup bu kez kullanıcıların bilgilerini e-posta ile göndermek yerine, kişisel bilgileri daha sonra satmak amacıyla bir veritabanında depoluyordu. Kolay kolay tespit edilemeyen virüsün, 30 dakikada bir değişim geçirdiği tahmin ediliyor.

vvi

5. Mydoom

Mydoom, internetin gördüğü en hızlı yayılan virüs olma ünvanını taşıyor. Yayılmak için istenmeyen e-posta gönderen aracıları kullanıyordu. Solucan, bulaştığı bilgisayarların uzaktan kontrol edilmesine imkân veriyordu. Bazı türleri belirli web sitelerine saldıran (Microsoft ve SCO Group) solucanın Kazaa ağı üzerinden de yayıldığı tahmin ediliyor.

vii

4. Nimda

Nimda’nın, tarihin en karmaşık virüslerinden birisi olduğu düşünülüyor. Yayılmak için beş farklı yöntem kullanan virüs, bir sisteme bulaştığında yönetici hesabı oluşturuyor, sabit diski ve internet trafiğini felç ediyordu. Hem kişisel bilgisayarları, hem de sunucuları etkileyen Nimda’nın sisteme bulaşması için herhangi bir dosyanın çalıştırılması gerekmiyor.

 şi

3. Melissa

 En çok yayılan makro virüs olan Melissa, Florida’daki bir egzotik dansçının ismini almıştı. Word, Excel ve Outlook belgelerine sızan virüs, e-posta yoluyla en çok yayılan virüslerden birisi oldu. Sadece Kuzey Amerika’da 1 milyon bilgisayarı etkileyen Melissa, kullanıcıların tüm e-posta eklentilerinden korkmasına sebep olmuştu.
şii

2. I LOVE YOU

I LOVE YOU bir gecede milyonlarca bilgisayara ulaşmayı başarmış bir virüstü. Sisteme bulaştığında, yaptığı ilk iş, şifre ve kullanıcı adlarını çalmak için bir solucan indirmek oluyordu. Filipinli bir öğrenci tarafından hazırlanan virüs, zalim bir başlıkla geliyordu: “I LOVE YOU.” Virüsün doğrudan ve dolaylı olarak sebep olduğu maddi zararın ise 10 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

 

love

1. Conficker

 Conficker, tam 200 ülkeye yayılmış ve on milyonlarca bilgisayar ve sunucuya bulaşmıştı. Conficker, tüm zamanların en tehlikeli virüsü konumunda. Conficker bir çok zararlı yazılım tekniği kullanıyor ve aynı zamanda yarı virüs, yarı solucan özellikleri taşıyordu.
conficker_640

 Kaynak : Chip.com

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir