Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 361 0

Düşünce okuma gerçek oluyor !

abd-deki-beyin-okuma-teknolojisi-patentlerinde-inanilmaz-artis-yasaniyor-705x290

 

Amerika Birleşik Devletleri Washington Universite’ndeki bilim insanları Düşünce okuma teknolojisini buldu. Merakla düşündüğümüz soru nasıl buldu, beyin sinyallerini düşünme hızında takip ederek çözmeyi başardı.

Beyin, insanların en önemli organı diyebiliriz. Sayısız üniversitede, o kadar çok bilimsel araştırma yapılıyor ki beynin sırlarını
çözmek ve düşünce okumanın gizemini anlayabilmek için tam hızla araştırmalarına devam ediliyor.

Aslında beyin sinyallerini okumal bilim kurgu gibi de gelse, aksine bugünün teknolojisi ile yapılacak ve olacak bir olay.
Öyle ki, çoğu zaman haberlerde görüyoruz bilgisayar üreticileri fare imlecini insanın beyin gücüyle ve düşünerek kontrol ettirdiği mümkün kıldığını bazı beyin sinyali okuma cihazları ürettiklerini ve sattıklarını biliyoruz. Hatta ünlü bilim insanı Stephen Hawking’in hastalığı nedeniyle hareket edemediği ve konuşamadı için, Intel tarafından icat edilen ve tekerlekli sandalyesine monte edilen Stephen Hawking’e özel bilgisayarı düşünce gücüyle kullanıp, düşüncelerini sese çeviren ve söylemek istediklerini bilgisayarın ses sistemi sayesinde insanlara iletebilme yeteneği olduğunu da unutmamak lazım.

Amerika Birleşik Devletleri Washington Üniversitesi’ndeki bilim adamları şimdi beyin sinyallerini düşünme hızıyla tespit
edebilecek yeni bir teknoloji geliştirdiler ve testlerini başarılı olduğunu duyurdular. Buna göre, düşünce okuma testine katılan
deneklerin hangi resimlere baktığını tahmin etmeye çalışan bilim insanları %96 doğruluk payı ile düşünceleri okumayı başardılar ve beyin sinyallerini 20 ms gibi çok kısa sürede tespit edebildiler.

Bu teknolojiyi, tüketici elektroniği ürünlerinde yer aldığında ve kullanılmaya başlandığında, AR/VR gözlüklerini, akıllı saatlerimizi, cep telefonlarımızı, düşüncelerimiz ile kontrol etmeye başlayacağız.

 

1977-beyin_dalga_iletisim_49_03

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir