Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 330 0

Meksika’da Milyonlarca Seçmenin Kimlik Bilgileri Çalındı

tt

ABD’li güvenlik araştırma uzmanı Chris Vickery, 87 milyon seçmenin kimlik bilgilerinin çalındıgını bildirdi.

Chris Vickery, güvenli olmayan veri tabanlarındaki aramayı Shodan adlı internet sitesinden yaptı. daha sonra veriler erişime kapatıldı.

BBC’ye konuşan Vickery, “Veri tabanında açtığımda isimler, açık adresler ve kimlik numaraları gördüm. Google’da adresleri bulmak için aramaya başladım. Tüm adreslerin Meksika’da olduğu ortaya çıktı. ‘Bu herhalde Meksikalı seçmenlerin veri tabanı’ diye düşündüm” diye açıklama yaptı.

Seçmen bilgilerine 14 Nisan’da ulaşan Vickery, bilgilerin sızmasıyla ilgili bir yetkiliye ulaşmakta güçlük çektigini belirtti.

Araştırmacının, Harvad’da geçen hafta yaptığı konuşmada veri tabanından bahsetmesinden sonra, dinleyiciler arasındaki bir Meksikalı verilerin doğruluğunun tespit edilmesine yardım etti.

Enstitü de, verilerin internete sızmasıyla ilgili bir açıklama

Yazılı açıklama şu şekilde  “Seçmen kayıt bilgilerinin bir kopyası, Amerikan şirketi Amazon’un internet sitesindeki bir sunucuda bulundu. Olayla ilgili iç soruşturma başlatıldı ve seçim suçlarıyla ilgili özel savcıya iletildi” dendi.

An employee selects a branded cardboard box at the Amazon.co.uk. Marston Gate 'Fulfillment Center,' the U.K. site of Amazon.com Inc., in Ridgmont, U.K., on Monday, Dec. 5, 2011. Amazon.com Inc.'s share of the tablet computer market will surge to 14 percent this quarter as consumer demand catapults the Kindle Fire to the No. 2 spot after Apple Inc.'s iPad, according to research firm IHS Inc. Photographer: Chris Ratcliffe/Bloomberg via Getty Images

Yetkililer haberdar edildikten sonra, bilgiler 22 Nisan’da Amazon sunucularından silindi.

Amazon yazılı açıklaması şu şekilde”Tüm Amazon web hizmetleri güvenlik özellikleri ve ağlar tasarlandığı gibi işlemeye devam ediyor” dedi ve verilerin silinmesiyle ilgili şu duyuruyu yaptı:

“21 Nisan’da Amazon web hizmetleri, hassas bilgiler içeren ve kamunun erişimine açık olan güvensiz veri tabanıyla ilgili uyardı. Biz de müşterileri hem e-posta hem de telefonla bilgilendirdik.

Kaynak : BBC.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir