Mobil 105 0

Microsoft Neden Mobil Platformda Lider Olamıyor?

Daha önce mobilde Microsoft bir liderdi. Bu, Steve Jobs’un iPhone’u üretmesine kadar böyle devam etti. O sıralarda, akıllı telefonlar dört ana oyuncu arasında şiddetli bir şekilde savaşa girdi: Palm, BlackBerry, Symbian ve Microsoft.

2007’de Apple iPhone‘u piyasaya sürdü ve akıllı telefon pazarlarını daha önce görülmemiş bir şeye dönüştürdü. Böylece Microsoft büyük bir çöküş dönemine girdi.

IPhone, insanlara her şeyi yapmasına izin veren bir telefondu. Gençlerden yöneticilere herkesin elinde bu telefonun görülmesi mümkündü. Sonraki günlerde Google, Samsung ve HTC gibi şirketler İphone benzeri işlevsellikleri ile yeni telefonlar sundular. Bu telefonlar Android idi ve masrafların bir kısmını azaltıyordu.

Bu olaylardan sonra da Windows Phone 6‘nın pabucu dama atıldı. Microsoft, dokunmatik telefonlara biraz daha iyi çalışılmış ve daha iyi bir tarayıcıya sahip Windows Mobile 6.5 ile liderliği tekrar eline almayı düşündü, ancak bu yeterli olmadı.

Çok Denedi Ancak…

Şirket, ilk gerçek modern akıllı telefonu olan Windows Phone 7‘yi çıkarmaya gelince, Microsoft’un toplam payı 2005 yılındaki değerlerin biraz altındaydı. Bu, 1990‘ların başından beri bilgisayar dünyasına egemen olan bir şirketi son derece aşağılayan bir andı.

Daha sonra Windows Phone 8, Windows Phone 8.1 ve Windows Mobile 10‘u çıkarmasına rağmen, Microsoft mobil alanda hiç göz önüne gelemedi.

Sorun Uygulama Mağazasından Mı Kaynaklanıyordu?

Şu anda Windows Phone almamanız için en büyük sebep, gerçek bir uygulama kuraklığı olması. Uygulamalar olsa bile birçoğu uzun bir süre güncelleme bile almıyordu. Bence Microsoft’un en büyük sorunlarından birisi de buydu. Bu mağaza sorunu, tüm satışları azaltıyordu.

Donanımsal Kontrolleri Elleri Altına Almalılardı

Microsoft’un eski CEO’su Steven Ballmer, bu konuda oldukça güçlü düşüncelere sahipti. O Microsoft’un donanım sorununun yoluna girmiş olması gerektiğini düşünüyordu. Bunu yapmak Microsoft‘un, aygıtın her yönünü kontrol altına alarak telefonlar çıkarmasını sağlayacaktı; Apple’ın iPhone üzerinde olduğu gibi.

Ayrıca Microsoft, yalnızca belirli bir miktarda yazılım özelleştirmesine izin veriyordu bu da telefonlarının tercih edilmemesinin nedenlerinden birisi. Bunu gören kullanıcılar Windows Phone almak yerine, paralarını Android ve IOS sistemlerine yatırmayı tercih ediyorlardı.

Sanal Gerçeklik Deneyimi

Son beş yılda Microsoft, yazılımında aşamalı iyileştirmeler yapmakla takıntılı bir şirketten, temelde maceraya meraklı olan, yeni ve keşfedilmemiş yazılımlarla takıntılı olan bir şirkete evrim geçirdi. Ancak bu evrim mobile yansıyamadı.

2007’den beri Microsoft, Apple’ı yakalamaya çalışıyor. Hâl böyle olunca Microsoft, sanal gerçeklik gibi özelliklere yöneldi. Ancak bunu mobile uygun hale getiremedi.

Windows Phone günümüzde hâlâ fazla tercih edilmiyor. Bunların sebeplerini sizler için ele aldım. Bunları yazarken tabii ki arada bir kendi düşüncelerime de yer verdim. Sizin fikirlerinizi de öğrenmek isterim. Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın 🙂

Burak Karadenız {Burak Karadenız}

Koyu BEŞİKTAŞ'lı, teknolojiyi takip eden, spora düşkün, hem bilgisayar hemde konsol oyuncusu olan, video kurgusu yapmayı seven ve html yazılımı yapan Allah'ın bir kulu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir