Genel 118 0

Ölmeden Önce Yapılması Gerekenler

Zaman hızlı geçiyor. Evet gerçekten öyle, ne çabuk da geçti 2016 ve 2017’ye, hatta 6. gününe geldik. Sizlerden Fibertekno ailesi olarak birşeyler istiyoruz. Ömrümüz kısa ve iyi değerlendirin.

Bu listemizde sizlere ilerde veya şimdi, bizce, yapmanız gereken şeyleri sıraladık.

İstediğiniz Hayatı Yaşayın!

Evet, ilk olarak bunu yapın! Üzerinizdeki bütün baskılardan kurtulun ve hemen şimdi hayalini kurduğunuz hayatı yaşamak için ilk adımınızı atın. Yaşı 40’a ulaşmış birçok insan, istediği gibi bir hayat yaşayamadığından şikayet eder. Bu durumu ise bakması gereken bir ailesi olduğuna, çalışıp para kazanmak gerektiğine gibi birçok nedene bağlar. Aslında bu sadece bir bahane bulmaktır. İstediğiniz hayatı yaşama cesaretine nail olamamışsınız demektir. Bu yüzden bunu ne zaman derseniz, hemen silkelenin ve kendinizi değiştirin. Cesaretlenin ve istediğiniz hayata doğru yelken açın.

“Asla Yapamam” Dediğiniz Bir Şeyleri Yapın

Günlük hayatta karşılaştığınız veya TV izlerken gördüğünüz herhangi bir şey için ‘ben yapamam’ dediğiniz elbette olmuştur. İşte ölmeden önce mutlaka bir kere bu yapamam dediğiniz şeyleri yapın. Örneğin belgeselciler size bu yönde fikir verebilir. Tek başlarına bırakıldıkları bir dağda verdikleri yaşam mücadelesini, siz de yaşamaya çalışın. Elbette bunu yaparken ölmemeye de dikkat edin!

Bir Kostüm Partisine Katılın

Hatta daha da iyisi kendi kostüm partinizi organize edin. Düşünsenize; annenizi kedi kadın, en yakın arkadaşınızı ise Spider-Man kostümü içerisinde görecek ve hayatınız boyunca gülümseyerek hatırlayacağınız anılara sahip olacaksınız. Hep yabancı filmlerde izleyerek özendiğiniz o partiyi evinizde birkaç arkadaşınızla bile olsa mutlaka organize edin.

Tanımadığınız İnsanlara Yardım Edin

Mesela bir gününüzü sadece bu iş için ayırın. Amaçsızca dışarı çıkın ve yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz herkese elinizi uzatın. Tanımadığınız insanlara yardım etmenin yaşatacağı inanılmaz hisle tanışın. Ayrıca uzmanlar, mutlu olmak için yabancılara yardım etmenin en iyi yol olduğunu belirtiyorlar. Bunun üzerine yapılan birçok test de mevcut.

Bir Enstrüman Çalmayı Öğrenin

Ertelemeyin ve hemen şimdi bunun için ilk adımınızı atın. Öyle usta sanatçılar gibi çalamasanız bile en azından bir müzik aletini kullanabilmenin ne kadar eğlenceli olduğunu anlayın. Sürekli hayranlıkla izlediğiniz gitarist gibi olamasanız bile o gitarı mutlaka elinize alın ve bir şeyler tıngırdatın.

Hayalini Kurduğunuz Yurt Dışı Seyahatine Çıkın

Emin olun, bunun için zaman yaratmak da para kazanmak da sizin elinizde. Boş şeyler için para harcamak yerine yabancı bir ülkede güne başlayabilmek için harcama yapın. Kesinlikle pişman olmayacaksınız! Dünya üzerinde gezip görmeniz gereken birçok yer var. Hepsine gidemezsiniz belki ama küçük bir gezi turu ayarlayabilirsiniz. Ayrıca tur şirketlerinin erken rezervasyonları da hayalini kurduğunuz tatil için iyi birer fırsat.

Yeni Bir Dil Öğrenin!

Tamam, belki sular seller gibi konuşamayacaksınız (ki yeteri kadar çalışırsanız bunu da pekala başarabilirsiniz) ama en azından yeni bir dil öğrenmenin size ne kadar çok şey katacağını anlayın. Sonuçta; günümüzde yeni şeyler öğrenmek kadar kolay hiçbir şey yok. Mesela sosyal medya mecralarında saatlerce takılarak zamanınızı boşa harcamak yerine, elinizden düşürmediğiniz o akıllı telefonları dil öğrenmek için kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sualtı Dalışı Yapın

Oksijen solunumu yaşan canlılar olarak, yeryüzünde yaşıyoruz ve olan biteni gözlemliyoruz. Peki, ya sualtında neler olup bittiğini biliyor musunuz? Birçoğumuz bunu artık günümüzde kolayca keşfedebiliyor. Hatta yüzme bilmeseniz bile kısa bir eğitim sonrasında sualtı dalışlarına katılabiliyorsunuz ve ömrünüz boyunca unutamayacağınız bir görsel şölene tanıklık edebiliyorsunuz. Hadi daha ne bekliyorsunuz?

Huzurevi ve Çocuk Esirgeme Kurumlarını Ziyaret Edin!

Sürekli imkanımız olmasına rağmen bu yerlere gitmeyi hep erteleriz veya aklımıza bile gelmez böyle yerleri ziyaret etmek. Unuttuğumuz insanlığı hatırlamak için buraları ziyaret etmemiz gerekiyor. Ayrıca unutmamalısınız ki; insanlıktan uzaklaştığımız her geçen gün nedeniyle yaşlandığınız zaman siz de bir huzurevi yaşayanı olabilirsiniz. Bu nedenle buraları unutmayın ve ziyaret ettiğiniz zaman oradaki insanların sevincini paylaşın.

Böcek Yiyin!

Televizyonda gördüğünüz “İnsan Doğaya Karşı” belgeselini yapan Bear Grylls’i böcek yerken veya çölde susuz kaldığında idrarınız süzüp içerken görebilirsiniz. Elbette mideniz ayağa kalktı değil mi? Ama yine de denemek bir kere bile olsa aklınızdan geçmiştir. İşte geçmekle kalmasında ve böcek yenen yerlere giderek bir kereliğine ve hatta ağzınıza alıp geri tükürecek bile olsanız deneyin.

Mutlaka İzleyin Denen Filmleri İzleyip, Kitapları Okuyun

Kısa bir sohbet sırasında “bu filmi izledin mi” sorusuyla karşılaşabilirsiniz ve izlemediğiniz için o an mutsuz olabilirsiniz. Veya “hadi canım o kitabı nasıl okumazsın” gibi bir muhabbete maruz kalabilirsiniz. İnternette boy boy listelenen bu film ve kitap listelerine mutlaka göz atın. Canım sıkılıyor dediğiniz an, yapacak bir şey bulamıyor olabilirsiniz. İşte size süper bir fırsat; açın bu kitaplardan birisini okuyun, alın abur cuburlarınızı film izleyin.

Depresyona Girin!

Ömrünce hiç depresyona girmemiş birisi var mıdır acaba? Olmaması ne kadar da garip olurdu. Ama bu sıkıntıyı hiç çekmemiş kişiler ve depresyona girdi denen kişiyi anlayamayanlar mutlaka vardır. Kısa süreli bir depresyona girin ve onun da tadına bakın.

Platonik Aşkınıza Gerçekleri Söyleyin

Her gördüğünüzde midenizde kelebekler uçuşmasını sağlayan, ayaklarınızı yerden kesen o platonik aşkınıza gerçekleri söyleyin. Yarın ölecekmişsiniz gibi karşısına geçin ve ona dürüstçe kalbinizi açın.

Küçük Şeylerden Mutlu Olmayı Öğrenin

Yolda gördüğünüz bir yabancıya gülümsemenin, tanımadığınız bir insana yardım etmenin, bir çocuğu sevindirmenin içinde saklı olan güzelliği keşfedin. İçinizi bu tarz pozitif şeylerle doldurursanız, emin olun ki çok daha iyi bir hayatınız olacak. Yoksa kötü olan şeylerle aklınızı fazlasıyla meşgul edersiniz ve hayatınızı günden güne zindana çevirirsiniz.

Ölmeden Önce Yapılacaklar Listenizi Uygulayın!

Ve son olarak, ölmeden önce yapılacaklar listenizi hazırlayıp onu bir kenara atmayın. Ya da “bir gün yapacağım” diye düşünerek, hayallerinizi ertelemek gibi hatalar yapmayın. Unutmayın, akıp giden zamanı da yaptıklarınızı da yapmadıklarınızı da geri alamıyorsunuz. Ve inanın bana, ölmeden önce yapılacaklar listesi öyle laftan ibaret falan değil. Hatta bu listeyi hayatınızı pişmanlıklarla dolu olarak yaşamamanız için size ilham verecek bir pusula olarak düşünmelisiniz derim.

Kazım Arıkan {Kazım Arıkan}

Oyunlar oynayan, diziler izleyen boş bir adam.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir