Yazılım 188 0

Resimlerin İçine Saklanan Virüsler!

Teknoloji gelişiyor ve tabii ki bununla birlikte siber suçlar da artıyor. Durum böyle olunca artık saldırganlar bilgisayarlarınıza her yoldan ulaşabiliyorlar.

Artık girdiğiniz sitelerdeki reklamlardan bile başınız derde girebilir. Son zamanlarda görülen bu virüs türü bilgisayarınıza kolayca bulaşabiliyor.

Nedir Bu Virüs Türü?

Stegano Exploit Kit” adlı yazılım setin sayesinde, kötü amaçlı yazılımlar sitelerdeki reklamların piksellerine gömülüyor. Böylece siz bunu fark bile edemiyorsunuz. Şeffaflığı kontrol eden kodların arasına gizlenen bu virüsler, bilgisayarınıza çok ciddi zararlar verebilir.

“Ne Olmuş Yani, Reklama Tıklamam Olur Biter.” Demeyin!

Sizin de aklınıza hemen bu fikir gelmiş olabilir fakat reklamlara tıklayıp ya da tıklamamanız bir şeyi değiştirmiyor. Bu virüs reklama tıklamasanız bile bilgisayarınıza bulaşabiliyor. Bu virüslü reklamları içeren sitelere girdiğinizde artık siz de bir kurbansınız. Son zamanlarda sık görülen bu virüs türü, güncel olmayan bir Flash Player sürümü kullanıyorsanız veya İnternet Explorer kullanıyorsanız, bu yazılımların açığını kullanarak bilgisayarınıza erişebiliyor.

Sistem yamalarının düzenli olarak yapılması, uygulamaların güncel tutulması, saldırganların bu tür virüslerle saldırı yapmasını oldukça zorlaştırıyor. Biz de böyle bir öneride bulunalım ki başınıza dert gelmesin.

Burak Karadenız {Burak Karadenız}

Koyu BEŞİKTAŞ'lı, teknolojiyi takip eden, spora düşkün, hem bilgisayar hemde konsol oyuncusu olan, video kurgusu yapmayı seven ve html yazılımı yapan Allah'ın bir kulu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir