Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Oyun 482 0

Senaryosu En İyi Olan Oyunlar

hhh

Sizler için oyun tarihinin en iyi senaryolarına sahip oyunları bir araya  topladık.

Max Payne  

m

Max Payne nedir diye soracak olursanız ;  Finlandiyalı Remedy Entertainment tarafından geliştirilip, 3D Realms tarafından üretilmiştir ve Gathering of Developers tarafından da yayınlanmış bir üçüncü şahıs nişancı oyundur.

Max Payne Konusu İse ;  1998  yılında New York Emniyet Müdürlüğü çalışıyorb ir gün işten eve gittiginde karısı ve çocuğunu uyuşturucu bağımlıları tarafından öldürülmüş olarak görüyor. Eve giren  uyuşturucu bagımlılarını öldürür fakar bu ailesini  kurtarmak için yeterli olmaz. 

Max, kılık degiştirerek kimligini   gizler ve  şehrin en güçlü mafyasının arasına sızmaya çalışır Max ancak, kendisini bir komplonun içinde bulur ve kimliğini ögrenilirler. 

 Mafia: The City of Lost Heaven 

na Mafia: The City of Lost Heaven, Illusion Softworks tarafından geliştirilerek, Gathering of Developers tarafından Nisan, 2002’de çıkan bir  PC oyunudur.

Thomas (Tommy) Angelo, sıradan bir taksi şoförüdür ve Oyunun ana karakteridir. Morello’nun adamlarından kaçan Don Salieri’nin üst düzey adamları Paulie ve Sam ;  kaza sonucu yolda kalmıştılar ve taksi şoförü oThomas Angelo’dan yardım istemişlerdi. Thomas  yolda kalan arabaya tamir etmesi sonucu   Salieri iş teklifinde bulunmuştu  Thomas bunu teklifi kibarca reddetmiştir.  Sonraki gün  Thomas’ın taksisi  Morello’nun adamları tarafından kurşunlanınca soluğu hemen Salieri’nin yanında alır ve kendisini kurtarması için yardım ister. Thomas artık mafyanın içine girdi.

God of War  

ggggg

Sparta ordusunun komutanı olan Kratos  savaşı  ve canını  kaybetmen üzereyken  savaş tanrısı Ares’ile yaptığı anlaşmaya göre Ares, Kratos’un tüm düşmanlarını yok edecek, Kratos, Ares’in hizmetine girecektir. 

Ares, Kratos’u  kandırır ve Kratos’un ailesini öldürmesine sonuç olur Bunun üzerine  Sonra Kratos, kabuslarından kurtulacağı vaatleri ile Olimpos Tanrılarına 10 yıl boyunca hizmet etmeye başlar.

Ares kız kardeşi olan Athena’nın şehrine, Athina’ya savaş açar.   Ares’ten intakam almak için  Athina’da bir kahinden Ares’i sadece Pandora’nın Kutusu ile yok edilicegini söylerler.  Kratos, Pandora Tapınağı’na gider ve kutuyu alır ancak Ares, karşısına çıkar ve Ares Kratos öldürür.

Kratos, yer altına dünyasına gitse de buradan kurtulup tekrar yeryüzüne çıkar ve Ares’ten kutuyu tekrar alarak onu öldürür.  Ares’in ölümü üzerine, Athena, Kratos’un tüm günahlarının affedileceğini söyler ama kabusları için bir şey yapamayacağını  söyler.  Bu olayın üzerine Kratos, acılarını dindirmek için bir dagdan Ege Denizine  atlar .Bir tanrıyı öldürdüğü için onun yerini alan Ares, tanrılar tarafından intihar ettigi yerden yani denizden çıkartılır ve savaş tanrısı olarak Olimpos Dağı’na getirilir.

Grim Fandango 

grim-fandango-main

 Grim Fandango  Tim Schafer tarafından yazılarak 1998’de Lucas Arts tarafından çıkarılmış, sadece bilgisayarda oynan kara mizah veneo-noir tarzında bir macera oyunu.

Manny (Manuel Calavera) Ölüm Departmanı’ndaki bir seyahat acentasında, ruhlara ebedi huzura doğru çıkacakları dört yıllık yolculuk için lüks seyahat paketleri satmaktadır.  Manny, patronun kendisine verdiği 2. sınıf müşteriler yerine 1. sınıf müşterilerle ilenmek istemektedir fakat bu patronu pek hoşuna gitmez ve işi  askıya alınır.

Bu boz zamanlarında Manny, gizli bir yeraltı örgütü olan LSA örgütünün başı olan  Salvador Limones ile tanışır.   Bu tanışmadan sonra Manny , başına gelen olayların basit bir rant kavgası olmadığını anlar  ve Ölüler Diyarı’ndaki pis işleri yok etmek için 4 sene sürecek olan uzun bir görevle ilgilenecektir.

S.T.A.L.K.E.R. Shadow of Chernobyl

h

S.T.A.L.K.E.R. Shadow of Chernobyl, önceden S.T.A.L.K.E.R.: Oblivion Lost olarak bilinir Ukraynalı oyun geliştiricisi GSC Game World tarafından 20 Mart2007’de piyasaya çıkmıştır.

Çernobil Nükleer Santrali‘nin dördüncü reaktörünün patlamasından sonra, santralin çevresinde oluşturulan karantina bölgesinde deneyler  yapılmaya başlanır. Beneylerde yapılan bir hata da, The Zone ismi verilen karantina bölgesinde çeşitli anomalileri ve “artifact”leri oluşturur.   Buraya kısaca “Bölge”yi (The Zone) denir.  Dünyanın çeşitli yerlerinden insanlar buraya akın ederler ve oyunda bu akın eden insanlardan birisi kontrol edilmektedir.

Red Dead Redemption 

red

Oyun 1911 yılın Vahşi Batı’sında, ABD ile Meksika sınırı arasındaki bölgede geçer.Eski bir çete üyesi olan John Marston’un eşi ve oğlu devlet ajanları  kaçırır. Ajanlar John’a, eski çetesinin liderleri Bill Williamson ve Javier Escuella’yı yakalaması karşılığında ailesini bırakacaklarını söyler. Başka bir  çaresi  olmayan John, artık Fort Mercer’da kendi çetesini yöneten eski arkadaşı Bill Williamson’u yakalamak veya öldürmek için New Austin’e doğru yol alır. Williamson’u yakalamak için gittiği Fort Mercer’da Williamson’ın çetesinin üyeleri tarafından vurulan John, yaralanır Bonnie MacFarlane adındaki bir çiftçi, John’u yaralı bir halde bulur ve onu iyileşmesi için onu doktara götürür.

Marston bir kaç gün sonra iyileşir ve  ailesinin yaptıkları karşısında kendisini onlara karşı borçlu hisseder ve çiftlikteki işler konusunda yardımcı olur.  Meksika’ya doğru hareket eder. Ailesine kavuştuktan sonra  bir süre sonra,Edgar Ross, adamlarıyla birlikte John ve ailesinin olduğu çiftliğe giderler ve John, karısı ve oğlu Jack’i bir ata bindirerek kaçmalarını sağlar sayıları  çok fazla oldukları için Edgar Ross’a direnemez ve orada ölür.

Jack, 3 yıl sonra babasının intikamını almak için Blackwater’a doğru yola çıkar ve Edgar Ross’un peşine düşer.  Meksika sınırında bir nehir kıyısında yaşayan  Ross, ördek avladığı bir sırada Jack ile karşı karşıya gelirler ve  silah düellosuna başlarlar. Jack, galip gelerek babasının intikamını alır ve oradan gider.

Heavy Rain 

heavy-rain-ps4-1

Ethan Mars’ın oğlu Jason, doğum gününde trafik kazasında hayatını kaybeder. Oğlunu kurtaramaması sonucu   bir depresyona girer  Ethan, diğer çocuğunu ise 9-13 yaşlarındaki çocukları kaçırıp yağmur suyu ile boğan Origami Katiline kaptırmıştır. Bir FBI ajanı, bir gazeteci ve bir dedektif Origami Katili’nin kim olduğunu öğrenmek  ve Ethan’ın oğlunu bulmasında yardımcı olmak için kanıtları takip eder.

Grand Theft Auto V 

grand

Michael karakterinin takma ismi  Michael De Santa’dır 9 sene önce Michael, Trevor ve Franklin bir bankayı soyarlar soygun başarısız olur ve Michael adını degiştirir.

Michael, karısını tenis  hocasıyla  yatakta yakalar öfkeyle malikanesine kadar kovalar.  Öfkesi geçmeyen  Michael, malikaneyi koçun başına yıkar. Ancak malikanenin asıl sahibi Meksika’lı uyuşturucu kralı  olan Martin Madrazo’dur.  

Micheal üstündeki yükten kurtulmak için ve borçlarını ödemek için yeni bir soygun planlar ve bir mücevher dükkanını soyar. Haber tüm şehire yayılır.Trevor, bu işi eski dostu Micheal’ın yaptığını anlar ve onu arar.

Uzun zaman sonra ekip tekrar bir araya gelir Michael, Trevor ve Franklin, FIB adına, rakibi olan IAA’yı baltalamak için çalışmaya başlar ve bu başlangıç tehlikeli geçecek sürecin fitilini ateşler.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir