Sinema 145 0

Star Wars İncelemesi (Spoiler)

Star Wars’u çoğumuz severiz. Bir yılda iki Star Wars filmini duyunca ilki için ne kadar heyecan duysak da ikincisi açısından şahsen çok parlak bakmıyordum. Filmden şimdi geldim ve şimdi sizlere her şey hakkında bilgi vermeye başladım.

Hikaye;

Hikaye, ne yazık ki klişe, her şey tahmin edilebilir ve ne kadar Star Wars fanı olsam da esnediğim yerler oldu. Ama ana temadan size söz edeyim, Death Star yapım aşamasındadır ve Galen Erso (Mads Mikkelsen) bu projenin içinde büyük bir rol sahibidir. Yıllar sonra İmparatorluktan kaçan bu abimizi yakalarlar ve karısını öldürürler. Bir şekilde kaçmayı başaran Galen’in kızı Jyn Erso (Felicity Jones), Saw Gerrera (Forest Whitaker) tarafından 14 yaşına kadar sahiplenilir ve kız yaşamayı başarır.

Bundan sonra Jyn, Asiler tarafından Stormtrooper’ların ellerinden kurtarılan kızımız, Kaptan Cassian Andor (Diego Luna) ile yolları kesiştikten sonra birbirleriyle çalışmaya başlar. K-2SO‘yu unutmadan. Görevleri Death Star yapımını durdurmaktır çünkü İmparatorluğun amacı tüm galaksinin feriştahını şaşırtmak istemektedir. Tüm bu karakterlerin acımasızca öldürülmesini gördükten sonra Galen’in Death Star’da bir açık açtığını öğrenen karakterlerimiz açığın olduğu haberini göndermek için son kez savaşırlar ve bunu Prenses Leia’ya ulaştırmaya çalışırlar.

Filmde en beğendiğim şey ise filmin sonunun birinci hikayeye yani Star Wars A New Hope’un başına bağlanmasıydı.

İşleniş;

İşleniş nasıldı diye bakarsak, dediğim gibi klişe. O kadar karakter var ama hepsi kendilerinin öleceğini gösteren tiplemeler. K-2SO’nun ölümü hariç hiçbirinde içim burkulmadı. Ana karakter Jyn’de bile. Ama birbirleriyle olan diyalogları, ara serpiştirilmiş küçük espriler filme filmi izlediğim sırada beni çeken şeyler. Aksiyon sahneleri göz yormadı, ki filme 3D gitmeme rağmen, ama en güzel aksiyon sahnelerinden biri tabi ki, bir ikon haline gelmiş Lord Vader ışın kılıcı sahnesi. Kısaydı ama özdü, bu arada film boyunca gördüğümüz tek ışın kılıcı içeren sahne bu sahneydi. Filmin başında hikayeyi anlatan o yazıların girmemesi de bizi biraz üzmedi değil, seviyorduk biz onları.

Star Wars bitmeyecek bir hikaye fakat bu hikayenin para için değil de yapımcıların gerçekten zevk alarak yaptığı ve bize ilk üç film kadar keyif vermesini istiyorum, istiyoruz. Film o kadar da güzel değildi ama bize Star Wars nostaljisi verdiği için bizim filme şahsi puanımız 5.5/10.

Kazım Arıkan {Kazım Arıkan}

Oyunlar oynayan, diziler izleyen boş bir adam.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir