Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
122512-tablet-bilgisayarlar-bakc-oldu-1
İnternet 320 0

Tablet ve telefon çocuk bakıcısı değildir.

Bu hafta size yeni bir teknolojik gelişme, bilimsel bir araştırmadan bahsetmeyeceğim. Bu yazdıklarımı okuduğunuzda ‘‘Evet, aynı sorun bizde de var’’ diyen o kadar çok ebeveyn çıkacaktır ki tahmin edemezsiniz. Bütün teknolojik gelişmeler sonucunda çocuk ve gençlerin teknolojiye aşırı bağımlı olmalarından bahsetmek istiyorum.

Benim kızım 13 yaşında ve teknoloji onun için her şey demek. İnternet, tablet ve telefon onun için çok önemli bi hal almış . Ne ceza verirseniz verin onları etkilemiyor . Ne zaman ki internet kapatma, tablet-telefonu elinden alma cezası gelse ortalık birbirine giriyor. Bu yaşlarda çocukları olanlar beni kesinlikle çok iyi anlayacaktır. Şimdi birtakım sorunları maddeleyeceğim, sizlerde de aynı durum var mı kontrol edin.

Kızımın durumu;
– Sürekli online olmak istiyor.
– Video çekip paylaşmayı çok seviyor.
– Sürekli sınıf arkadaşları ve diğer arkadaşları ile mesajlaşıyor.
– Farklı farklı sohbet grupları üzerinden her yaşadığını  paylaşıyor.
– Ödev verildiğinde ya da yapmak zorunda olduğunda bunu ‘Google’ a sormayı daha mantıklı buluyor kitaplardan araştırıp yapmıyor.
– İngilizce kelime arayacaksa gerçek bir sözlükten değil internetten bakmak daha pratik geliyor. İnternet yoksa ders çalışamayacağını söylüyor.
– Doğru düzgün çok zor bir sinema filminin tamamını izleyebiliyor. Neden izlemediğini sorduğumuzda ‘sıkıldım’ diyor.
– Eğer bir arkadaşı ile buluşmayacaksa evden çıkmak istemiyor.
– Doğru düzgün beslenmeyip hemen odasına kaçmak istiyor.
– Sürekli fastfood yemek istiyor.
– Anne ve babasına ev konusunda en ufak bir yardımı yok. Beklentimiz sadece odasını toplu tutması.

Şimdi yukarıda listelediğim maddelerin ne kadarını siz de yaşıyorsunuz bilemiyorum ama benim elimdeki en somut ve gerçek kanıtlar bunlar.

Kızımın bu durumlara verdiği tepkilere gelince.
– Bütün arkadaşlarım ‘online’.
– Onların ailesi karışmıyor. Siz çok baskıcısınız.
– Tabii ki ‘bana karışamazsınız!’
– Bu benim hakkım!
– Biz böyle ders çalışıyoruz.
– Beni anlamıyorsunuz.

122512-tablet-bilgisayarlar-bakc-oldu-1

Sakın unutmayın! Tablet, telefon çocuk bakıcısı değil! Oyun oynayınca uslu duruyor, biz de arkadaşlarımızla iki çift laf edebiliyoruz bakış açısında olmamalıyız. Ben bile bazen bu hataya düşüyorum. Sonrası mı? Sonrası can sıkıcı tabi ki.

Son olarak bununla ilgili bir platform oluşturma fikri aklıma geldi. Yine teknolojik… Gülmeyin:) Bu kadar anlattıktan sonra en pratik ve hızlı toplanabilme gerçekleştirebileceğimiz yer Facebook. Herkes bu sayfayı takip eder ve tecrübelerini paylaşırsa sanki daha iyi bir çözüm bulabiliriz gibi geliyor bana. Sadece çocuklar için değil yetişkinlerin de teknoloji ile ilgili sıkıntılarını paylaşabilecekleri bir platform hayal ettim.

Mesela pek çoğumuzun annesi, babası da bütün gün bilgisayar başında okey, tavla vs oyun oynayarak zaman öldürüyor. Bunları da bu platformda birlikte konuşabiliriz. Sayfa yönetimi konusunda gönüllüler varsa bana timur@teknosafari.com adresinden mail ile ulaşabilir. Haydi gelin hep birlikte neler yapabiliyoruz bakalım. Kim bilir belki teknolojiyi teknoloji ile yenebiliriz! Ne dersiniz?

Platformumuzun adı ‘Teknoloji ve Biz’ Facebook ve diğer sosyal medya hesaplarını haftaya paylaşıyor olacağım.

c3a7ocuk-ve-teknoloji

Kaynak : www.birgun.net  – Timur AKKURT 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir