Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
uzulerek-soyluyoruz-windows-phone-artik-oldu-705x290
İnternet 323 0

Windows Phone Artık Öldü !

Ekran-Resmi-2016-01-29-10_44_18

Açıklanan rakamlara göre Windows Phone’un kullanırlığı artık bitti diyebiliriz.

Windows Phone, beş sene önce İOS ve Android için uygun olması açısından Microsoft büyük hayaller ve umutlarla açtığı kendine öz değişik bir işletim sistemine sahipti. Ancak çıkan sonuçlara baktığımız zaman o kadarda beklediğimiz kadar güzel sonuçlar alamadık. Doğrusunu söylemek gerekirse artık Windows Phone için yolun sonu göründü…

IDC’nin açıkladığı sonuçlarda artık Windows Phone adı bile geçmiyor, Microsoft geçtiğimiz senenin son aylarında sadece 4.5 milyon adet Lumia sattı. Bu rakamları önceki yıllarla kıyasladığımızda %57’lik bir değer kaybettiği anlamına gelmektedir. Eğer İOS ve Android ile karşılaştırma yaparsak Microsoft, sadece toplamda 110 milyon Telefon sattığını duyurdu. Yine geçtiğimiz senelerde yılın son aylarında toplam 400 milyon tane satılan Windows Phone içerisinde Lumia’lar sadece %1.1’lik bir alanı kaplıyor. Microsoft büyük çöküşüne ne yazık ki büyük umutlarla çıkardığı Window 10 mobil işletim sistemli 950 XL ve Lumia 950 bu bataklıktan kurtarmasına çare olmadı maalesef.

uzulerek-soyluyoruz-windows-phone-artik-oldu-705x290

 
Bu sonuçlar üzerine gelen söylentiler arka arkaya gelmekte, Microsoft’un fazla miktarda amiral gemisi adını taşıyan telefon üretiminden vazgeçtiği ve Surface Phone üretimine geçmesine beklediğini tarafında olduğu söylentiler arasında.

Üretimini yaptığı Windows Phone cihazlarının satış eksikliği, donanım eksikliği ve %2’den pazar payının da saydığımızda Windows Phone için yolun sonu göründüğünü gözleri yaşlı içinde söylemek durumdayım.

Microsoft, her sene bir kaç tane de olsa mutlaka telefon çıkaracağını ve modelini duyuracaktır ama artık eskisi gibi bu cihazlardan beklediğimiz performans olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir