Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 1.688 0

Youtuberlar İçin Üzücü Bir Haber Artık Youtuberlar da Vergi Ödeyecek

Dünya Gazetesi’nin yayınladıgı habere göre Maliye Bakanlığı,YouTube üzerinden bir ofisi ya da şirketi bulunmayan YouTube kanallarının elde ettiği gelirler üzerinden vergilendirme olacagını bildirdi.

Video kanalları üzerinden gelir elde edenleri saptayarak yavaş yavaş vergi alınmaya başlanmış olsa da kullanıcılar, bu vergilerden kaçınmak için hesaplarını KKTC’ye taşıma durumunda. Bakanlık, bu konuyla ilgili de yeni bir düzenleme yapacağını açıkladı.

youtube-xlarge_trans++gsaO8O78rhmZrDxTlQBjdEbgHFEZVI1Pljic_pW9c90

Cem Yılmaz, Burak Oyunda, Niloya, LeHamam, Ruhi Çenet Videoları, Sebi Bebi, Nefis Yemek Tarifleri ve LeaflookRS gibi popüler YouTube kanalları, Socialblade sitesinin yayınladıgı  istatisliklere göre 2 milyon dolara yakın para kazanıyor. Bakanlık, TL karşılığı ortalama 7 milyon 150 bin TL’ye denk gelen bu kazanç üzerinden vergilendirmeye gidilseydi kasasına ortalama 1,5 – 2 milyon TL nakit para akışı sağlayacaktı.

Google’ın bünyesinde yer alan YouTube’un Türkiye’de bir ofisi yok. Google markasıyla yaklaşık 10 yıldır ülkemizde ofisi bulunan şirket ise vergi yükümlülüklerini yerine getirdikleri hakkında iddalar dönüyor. Başbakan Binali Yıldırım ise “21 ülkede şirket kurup ödüyor bize gelince ‘yapmayız’ diyor. Youtube, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de resmi bir temsilcilik kurmalı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir